JednÃm z hnacÃch motorů nejen lidÃ, ale i mnoha dalÅ¡Ãch živoÄiÅ¡ných druhů, jsou emoce. Bez nich se zkrátka neobejdeme, neboÅ¥ nám dávajà valnou Äást motivace k naÅ¡emu jednánÃ. OvÅ¡em na rozdÃl od toho, co si běžnÄ› pÅ™edstavujeme, nevznikajà náhodnÄ› a ani nejsou Å™Ãzeny naÅ¡Ã vůli Äi vÄ›domÃm. Ve skuteÄnosti nad nimi nemáme prakticky žádnou vládu.
Â
Vznikajà totiž působenÃm kombinacà nejrůznÄ›jÅ¡Ãch hormonů, které jsou vyplavovány do krevnÃho Å™eÄiÅ¡tÄ› na základÄ› nejrůznÄ›jÅ¡Ãch vnitÅ™nÃch i vnÄ›jÅ¡Ãch podnÄ›tů. Jejich důsledkem je pak pocit urÄité emoce, Äi kombinace emocÃ.
Â
Â
Asi nejlepÅ¡Ãm pÅ™Ãkladem je serotonin. Pokud se cÃtÃme Å¡Å¥astni, je to proto, že nám krvà protéká vyÅ¡Å¡Ã množstvà tohoto hormonu, než je obvyklé. Nemá to tedy nic spoleÄného s naÅ¡Ãm vÄ›domÃm. Jedná se o pouhou reakci tÄ›la na podnÄ›t, podobnÄ› jako je tomu napÅ™Ãklad u adrenalinu ve chvÃlÃch nebezpeÄÃ.
Â
To je také důvod, proÄ jsou dÄ›ti v pubertÄ› tak emocionálnÃ. Nenà to jejich chyba, jejich tÄ›lem v tomto obdobà koluje spousta nejrůznÄ›jÅ¡Ãch hormonů. To je také důvod, proÄ tyto emoce cÃtà mnohem intenzivnÄ›ji než dospÄ›lý ÄlovÄ›k. To bychom si mÄ›li uvÄ›domit, než zaÄneme svého potomka peskovat, že danou vÄ›c zbyteÄnÄ› dramatizuje.
Â
Â
PodobnÄ› je tomu u menstruujÃcÃch žen. I zde se hormonálnà hladiny prudce mÄ›nÃ, a s tÃm souvisà také zmÄ›ny nálad. Bez ohledu na to, co jim Å™ekneme, si nemohou pomoci, aby se takto necÃtily. S tÃm je nutné se zkrátka smÃÅ™it.
Â
Znamená to ale, že bychom mÄ›li svým emocÃm podléhat? RozhodnÄ› ne vždy. Jsme dost chytřà na to, abychom vÄ›dÄ›li, kdy jim můžeme dát volný průchod, a kdy je pÅ™eci jen vhodnÄ›jÅ¡Ã je držet v sobÄ›, alespoň krátkodobÄ›.
Â
Zde je vÅ¡ak nutné poznamenat, že dlouhodobé potlaÄovánà emocà také nenà nic zdravého, a může vést k mnoha psychickým problémům. RozhodnÄ› tedy nelze podceňovat jejich vliv na naÅ¡e celkové zdravà a pohodu. PÅ™eci jen, jsou zde z nÄ›jakého důvodu.