Jak fungují podvodné odkazy


S nástupem a celosvětovým rozšířením internetu bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy jej začnou využívat i podvodníci. Pro ně je výhodná především jeho anonymita a také fakt, že mnoho lidí stále ještě není dostatečně počítačově gramotných na to, aby mnohé z těchto podvodů poznala. Ty totiž mají velké množství podob.

 

Jednou z těch poměrně běžných je zasílání falešných zpráv či e-mailů. Ty se obvykle tváří, že jsou od vaší banky, policie České republiky nebo nějaké státní instituce. Případně se také vydávají za zavedené důvěryhodné firmy, jako je například Amazon či PayPal. Cílem je přesvědčit příjemce, že zpráva je skutečně od daného zdroje.

 

internet je využíván i k podvodům

 

Obvykle se v ní píše, že se objevil nějaký problém s přístupovými údaji, které je nutné aktualizovat, případně že byla zaznamenána podezřelá aktivita na účtu. Připojen je samozřejmě i odkaz, na který máte kliknout a který vás přesměruje na stránku dané instituce, kde se přihlásíte a vše vyřešíte. Jednoduché, že?

 

Problém je v tom, že onen odkaz vás zavede na zcela jiný web. Jistě, je velmi pravděpodobné, že bude takřka k nerozeznání od toho originálního, včetně přihlašování. Co zde však udělá je to, že vezme uživatelské jméno a heslo, kterým se přihlašujete, případně údaje vaší kreditní karty, a odešle je člověku, který vám danou zprávu poslal. Ten tak získá přístup například do vaší banky nebo k vaší kartě, kterou může následně platit.

 

ochrana osobních údajů je důležitá

 

Samozřejmě, když o tom víme, není tak těžké se tomu vyhnout – stačí neklikat na žádný odkaz, který nám takto přijde. Pokud si nejsme jisti, zda zpráva není například skutečně od naší banky, můžeme se přihlásit přes jejich klasickou webovou stránku, namísto poslaného odkazu, nebo tam jednoduše zavolat. Tím si zachráníme naši finance před tím, aby nám je někdo vyčerpal.

 

Bohužel, mnoho lidí o těchto věcech stále neví, a tak je tento typ podvodů i u nás poměrně úspěšný. Není tedy rozhodně na škodu své blízké varovat, aby se také nestali jeho obětí.