Proč raději schody točité, než přímé


Umístíte je kamkoli

Když se staví schodiště, je zapotřebí důkladná rozvaha k jeho umístění. Přímé a lomené konstrukce totiž zaujímají poměrně velký půdorys a počítá se s tím, že se kvůli tomu změní i dispozice jednotlivých místností a částí staveb.

U točitého schodiště je to mnohem jednodušší, tam předem znáte průměr rotačního válce, respektive obtáčené spirály kolem centrálního pilíře, a podle toho přizpůsobíte své okolí. Teoreticky lze točité schody umístit kamkoli, mohou být zastrčené u zdi, mohou vytvářet dominantní postavení uprostřed místnosti a mohou zasahovat i do více pater současně na jednom místě. Točité schody jsou typickým řešením přístupu do relativně úzkých prostor rozhleden a vyhlídkových věží.

točité schody

Nezaberou téměř žádný prostor

Tím, že se spirálové schodiště obtáčí v poměrně malém poloměru, nepotřebujete v obytném prostředí provádět příliš mnoho změn v jeho dispozicích. Máte pak poměrně velké pole působnosti, co se týče rozmístění nábytku a všech dalších dílčích předmětů v blízkém okolí.

schody na rozhlednu

Jak po schodišti chodit

Pro někoho nezvyklým úskalím může být samotná chůze po schodech, které se nepříjemně zužují. Může se pak snadno stát, že nedošlápnete celou plochou chodidla na schodovou desku a pád vás nemine. Počítejte s tím například v obuvi na vyšších podpatcích, v nichž nemáte potřebnou stabilitu. Proto je vhodné již předem rozhodnout, že půjde o prostory, kde našlapujete vyzutí, nejlépe zcela naboso, například z podkrovní ložnice směrem do koupelny a na toaletu. Nebezpečné bývá i chození v klouzavých ponožkách, proto zavčasu nechte vybavit schodové stupně neklouzavým povrchem.

A dávejte zvláště u tohoto typu schodiště také pozor na pohyb malých dětí, pro něž jsou točité schody sice velmi lákavou hračkou a dokonalou zábavou, ale zároveň mohou zapříčinit velmi nebezpečné situace.

Podobné příspěvky